කාන්තාවන්ට නිගා කරමින් කථා කළ මන්ත්‍රීට දැඩි අවවාද

0
Mahinda Yapa Abeygunawardana Warning to Thissa Kuttiarachchi - කාන්තාවන්ට නිගා කරමින් කථා කළ මන්ත්‍රීට දැඩි අවවාද
අශෝභන වචන භාවිත කරමින් කාන්තාවන්ට අපහාස කරමින් සිදුකළ කථාවලින් වැළකී සිටින ලෙස පාර්ලිමේන්තු‍ මන්ත්‍රී තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මහතාට කථානායකවරයා විසින් දැඩි ලෙස අවවාද කර තිබේ.

අද (23) උදෑසන 9.30ට පාර්ලිමේන්තුව ආරම්භ වීමත් සමග සභාව අමතමින් කථානායවරයා මේ බව පැවසීය.

පාර්ලිමේන්තු‍ මන්ත්‍රී තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මහතා කාන්තාවන්ට අපහාස කරමින් පාර්ලිමේන්තු සභාගර්භයේ දී සිදුකළ අශෝභන කථාව සම්බන්ධයෙන් තමාගේ කනගාටුව ප්‍රකාශ කරන බව ද මෙහිදී කථානායකවරයා මෙහිදී සඳහන් කළේය.

මෙවැනි තත්ත්වයන් ඉදිරියේ ඇතිවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා දෙපාර්ශවයේ ම ප්‍රධාන සංවිධායකවරුන් විසින් තම පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් දැනුවත් කරන ලෙස ද කථානායකවරයා දැනුම් දෙනු ලැබීය.

මෙවැනි තත්ත්වයන් මින් ඉදිරියටත් පාර්ලිමේන්තුව තුළ සිදුකරනු ලබන්නේ නම්, ස්ථාවර නියෝග අනුව දැඩි ක්‍රියාමාර්ගයක් ගැනීමට සිදුවන බව ද කථානායකවරයා මෙහිදී පැවසීය.

“තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මන්ත්‍රිතුමා විසින් විශේෂයෙන්ම කාන්තා පාර්ශවයට අපහස කරමින් මෙම උත්තරීතර සභාගර්භයේ දී කරන ලද එම අශෝභන කථාව පිළිබඳව මාගේ කනගාටුව ප්‍රකාශ කරන අතර, මෙවැනි අයෝග්‍ය, අශෝභන වචන භාවිත කරමින් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ට මෙන්ම පිටස්තර පාර්ශවයන්ට අපහාස කරමින් කරන ලද කථාවලින් වැළකී සිටින ලෙස පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මහතාට දැඩි ලෙස අවවාද කරමි.”

ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ බදුලු දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ජානක තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මහතා විසින් 2021.11.20 වනදින දී සමගි ජන බලවේගයේ මාතලේ දිස්ත්‍රික්ක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රිනිප රෝහිණී කුමාරි විජේරත්න මහත්මියට හා පිටස්තර තවත් කාන්තාවකට අපහාස වන අයුරින් යම් ප්‍රකාශයක් සිදුකර තිබුණි.

ඒ සම්බන්ධයෙන් රෝහිණී කුමාරි මන්ත්‍රිනිය විසින් ඊයේ (22) වරප්‍රසාද ප්‍රශ්නයක් මතු කළේය.

එහිදී තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මහතා සිදුකළ ප්‍රකාශයට එරෙහිව පරීක්ෂණයක් සිදුකරන ලෙසත් කථානායකවරයාගෙන් ඉල්ලීමක් සිදුකර තිබුණි.

එම ඉල්ලීම අනුව අද දිනයේ දී කථානායකවරයා විසින් මෙම අදහස් පළ කර සිටියේය.

පසුව තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මහතාට ද මේ පිළිබඳව අදහස් දැක්වීමට කථානායකවරයා විසින් අවස්ථාව ලබාදුන්නේය.

එහිදී අදහස් දැක්වු තිස්ස කුට්ටිආරච්චි මහතා,

“සමාවෙන්න කථානායකතුමනි, අයවැය විවාදයේ දී කරපු කථාව සම්බන්ධව විපක්ෂයේ මාතලේ දිස්ත්‍රික්කයේ මන්ත්‍රිතුමිය මට තේරෙන්නේ නෑ. මම කියපු අසභ්‍ය වචනය මට කියන්න. කථානායකතුමනි, මම වල් නෑ. අහපු මිනිස්සු වල් වුණාට මට කරන්න දෙයක් නෑ. මම කිව්වේ යහපත් සිතින්. මම බටු ගැන කිව්වහම කොහොම ද කාන්තාවන්ට අපහසු වෙන්නේ. එහෙම අසාධාරණයක් මට කරන්න එපා. මම සමාව ගන්නවා ජාතියෙන් ම මට පැහිදිලිව කියන්න කාන්තාවන්ට අපහසුතාවයට පත්වෙන විදියට මම කියපු පරුෂ වචනය මොකද්ද කියලා.”

මෙහිදී කාන්තා සංසඳයේ සභාපතිනි, රාජ්‍ය අමාත්‍ය සුදර්ශනී ප්‍රනාන්දුපුල්ලේ මහත්මිය අදහස් දක්වමින් සඳහන් කර සිටියේ, සභාවේ උත්තරීතරත්වය ආරක්ෂා වන ලෙස සියලුදෙනා හැසිරිය යුතු බවය.

“මේ සභාගර්භයේ ඉන්නවා මන්ත්‍රීවරු 225ක්. ඒ 225ට අදාළ කරුණු කාරණා මිසක් මින් පරිභාහිරව ඉන්න කාන්තා සහ පුරුෂයින්ගේ නම් මේ සභාවට ගේන්න එපා කියලා මම ගෞරවයෙන් ඉල්ලනවා. සභාවේ උත්තරීත්වය රැකෙන්නේ 225 දෙනාගේ හැසිරීම අනුව. දරුවෝ බලාගෙන ඉන්නවා. කාන්තා මන්ත්‍රීවරු ඉන්නේ 12යි. පක්ෂ හෝ විපක්ෂ මන්ත්‍රීවරියන්ට අසභ්‍ය හෝ වක්‍ර ප්‍රකාශ ඇත්නම් ඒවා හෙළා දකිනවා ඒවට විරුද්ධව කටයුතු කරන්න.”

මේ පිළිබඳ අදහස් දැක්වු නලීන් බණ්ඩාර මහතා,

“මේ වචන තුන දැන් ආයම කියන්නේ නෑ. අපිට කැතයි. ලැජ්ජයි. හිරිකිතයි. ඒ වචන තුන ඕන වචනයක යට අර්ථයක් ඇතුව කතා කරන්න පුළුවන්. එදා මෙයා චැලේන්ජ් කරා එහෙම ඔප්පු කරොත් මන්ත්‍රීකමින් අයින් වෙනවා කියලා. දැන් තමුන්නාන්සේ මේ සභාවට නිගරු කරන්නේ නැතිව යන්න ගෙදර… යන්න ගෙදර…”